Narty freeridowe i freestylowe

Narciarstwo ma różne oblicza. Pomijając fakt, że jego największym konkurentem jest snowboard, co i rusz pojawiają się nowe style jazdy na dwóch deskach. Mogłoby się wydawać, że już nic nowego nie zdoła się wykształcić a jednak jest sporo odmian i stylów jazdy na nartach. Z pewnością cieszą się ci zapaleńcy, którym znudziło się klasyczne szusowanie po stokach. Opanowali oni już za pewne wszystkie potrzebne umiejętności by przejść na kolejny szczebel wtajemniczenia. I jak się okazuje wielu osobom idzie świetnie, aż trudno uwierzyć, że można tak jeździć na nartach. To, co zaawansowani narciarze potrafią, to niedościgniony wzór w wielu przypadkach.

Po rozmaitych formach narciarstwa zjazdowego jak slalom, slalom gigant, slalom carving, pojawiło się odmiana freestyle. W tej chwili jest to osobna dyscyplina. Jej głównymi cechami jest zjeżdżanie po różnego typu trasach. Jednak to niczym by jej nie wyróżniało spośród innych. Dodatkowo wykonuje się przy tym bardzo efektowne skoki i rozmaite ewolucje. Oczywiście trzeba mieć do tego odpowiednie narty zwane analogicznie freestylowymi.

Freestyle uprawiany jest na specjalnie przygotowanych stokach lub poza tradycyjnymi trasami i często łączy się z freeridem. Freestylowe narty poza tym, że wyróżniają się spośród innych ciekawym designem, mają odpowiedni kształt. Oba ich końce są podgięte by można było wykonywać akrobacje przodem i tyłem. Polecane są dla osób zaawansowanych, chcących uprawiać ekstremalne narciarstwo w snowparkach. Można je wypożyczyć w klasycznych wypożyczalniach. Jest ich nieco mniej niż nart klasycznych czy carvingowych, ale udaje się znaleźć odpowiedni sprzęt. Drugą nieco młodsza dziedziną w narciarstwie jest freeride.

Narty potrzebne do jego uprawiania, są wzorowane na nartach wodnych. Są proste, szerokie, i długie. Zdecydowanie do jazdy poza wyznaczonymi trasami i dla zaawansowanych narciarzy, którzy wiedzą, jaki uczynić z nich użytek. A jest to jazda wyczynowa, w trudnym i stromym terenie wysokogórskim oraz na leśnych trasach przełajowych. Sprzęt freestylowy oraz freeridowy jest droższy, jeśli chodzi o wypożyczenie od klasycznych nart. Ceny są różne w zależności od tego gdzie zechcemy popróbować umiejętności. Zaczynają się już od 50zł, ale cena zależna jest od jakości nart.